Karnağız – Gabino Iglesias

Karnağız (karın+ağız) Ayrıksı Kitap’ın bizarro serisinden çıkardığı ilk kitabı. Goodreads’de “Coyote Songs” ın yazarı olarak geçen bizim ise hiç tanımadığımız Gabino Iglesias’ın saçma bir kitabı bu.

Bizarro edebiyat için Wikipedia’da “Sadece garip olmaya çalışmayan, ama aynı zamanda dikkat çekici, düşüncelerimizi provoke eden ve en önemlisi okuması keyif veren bir tür” olarak geçiyor. Eğer bir kitap sırf garipliğinden dolayı okuyucuyu kazandıysa o bizarro oluyor anladığım kadarıyla.

Peki bu kitap keyif veriyor mu ya da okuyucuyu bağlıyor mu? Göreceli biraz.

Bilen bilir, blogumda saçmaya azami değeri verip, yazılarımda/şiirlerinde tamamen olmasa da kısmen saçma bir yazım tarzını benimseyen biriyim. Bu kitabı da bu yüzden listeme eklemiştim zaten.

Daha çok bizarro noir diye tanımıyorlar bu kitabı okuyanlar, yani kara saçma. Film noir tarzı bir senaryoyu bilim kurgu ve saçma ile harmanlayıp sunuyor yazar. Sanki +18 saçma bir anime seyrediyor gibisiniz belki de. Megacorp var, genetik mutasyonlar var, karında çıkan pis bir ağız var, ampute striptizci kız arkadaş var, siber böcekler var, japon B-filmleri ayarında bolca gore var.

Başka ne var, yazarın (ya da çevirmenin bilmiyorum) gereksiz sululukları var hikayede. Douglas Adams ya da Terry Pratchett’a öykünen yazarımız sağdan soldan giriyor 15 kısa bölüm boyunca. Komik şeyler çıkıyor nadiren ama genellikle küfür ve şiddet üzerinden bir yerlere varmaya çalışıyor.

Şahsen beni fazla tatmin etmedi roman fazla. Ama ben zaten gore filmleri de sevmem. Değişik bir şeyler okumak isteyip yukarıda belirttiğim şeylere aşina olanlar ya da kıllanmayanlar okuyabilir bence. Diğerleri yayınevinin diğer kitaplarını bekleyebilirler. Yok ben yerli ve milli bir şeyler okumak istiyorum diyenler için saçma öykülerinden bir şeyler gönderebilirim ben de 🙂 İyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s