Roberto Boleno’dan Öykü Yazma Tavsiyeleri

(Electric Cereal’den çeviri)

Kırk dört yaşına geldiğime göre, artık öykü yazma sanatıyla ilgili tavsiyeler verebilirim.

1. Öyküleri asla teker teker yazma. Kendini son nefesini vereceğin güne dek aynı öyküyle cebelleşirken bulabilirsin.

2. En iyisi aynı anda üç ya da beş öykü yazmaktır. Eğer yeterli enerjin varsa aynı anda dokuz veya onbeş tane deneyebilirsin.

3. Dikkatli ol: Aynı anda iki öykü yazmanın cazibesi, en az tek bir tane yazmaya kalkışmak kadar tehlikelidir, bunun da ötesinde, özellikle aşıkların aynalarının etkileşimi gibi melonkoliye sebep olan iki aynı görüntü yaratır.

4. Horacio Quiraga’yi, Felisberto Hernandéz’i, Jorge Louis Borges’i okumak gerekir. Juan Rulfo’yu, Augusto Monterroso’yu, Gabriel García Márquez’i okumak gerekir. Bu yazarlara bir parça saygısı olan bir öykü yazarı Camilo José Cela’yi ya da Francisco Umbral’i asla okumayacaktır. Onların yerine Julio Cortázar’i ya da Adolfo Bioy Casares’i okuyacaktır, ama Cela ve Umbral’i asla.

5. Yeterince net olması için tekrar söylüyorum: Cela ve Umbral’i ne olursa olsun dikkate almayın.

6. Öykü yazarı yürekli olmalıdır, kabul etmek için acı bir gerçek, ama tek yol bu.

7. Öykü yazarları genellikle Petrus Borel’i (Joseph-Pierre Borel) okumuş olmakla övünürler. Gerçekte birçok öykü yazarı Borel’in yazımını taklit etmeye çalışmaktan sabıkalıdır. Büyük hata! Aslında Borel’in giyim tarzını taklit etmeleri gerekirdi. Ama işin doğrusu Petrus Borel hakkında neredeyse hiçbir şey bilmezler. Tıpkı Théophile Gautier ya da Gérard de Nerval hakkında bilmedikleri gibi.

8. Gelin bir anlaşma yapalım: Petrus Borel’i okuyun, Petrus Borel gibi giyinin, ama aynı zamanda Jules Renard‘ı ve   Marcel Schwob’u – özellikle de Marcel Schwob’u- okuyun ve sonra Alfonso Reyes’e ve Borges’e geçin.

9. Emin olun,Edgar Allan Poe’da hepimize bolca yetecek kadar okuma malzemesi mevcuttur.

10. Dokuzuncu maddeye biraz kafa yorun. Düşünün ve ifade edin. Hala zamanınız var. Dokuzuncu maddeyi düşünün. İnsan dokuzuncu madde üzerinde, mümkünse diz çökerek düşünmeli.

11. Özellikle tavsiye edilecek diğer kitap ve yazarlar: Longinus’un Yüce Üzerine‘si; biyografisi Lord Brooke tarafından yazılan talihsiz ve cesur Philip Sidney’in soneleri; Edgar Lee Masters’ın Spoon River Antolojisi; Enrique Vila-Matas’in Örnek İntiharlar‘ı ve Javier Marías‘ın Kadınlar Uyuğunda‘sı.

12. Bu kitapları ve Anton Çehov ile Raymond Carver’ı da okuyun; ikisinden biri bu yüzyılın gördüğü en iyi öykü yazarıdır.

Not: 2066’nın yazarının bu esprili tavsiyelerini tamamlamak – çeviri kısıtlamasından dolayı elbette- oldukça zor. Zaten bazılarının Türkçe sayfalar olmadığı için, tüm linkleri ingilizce Wikipedia’dan verdim. Ama ben Cortazar’dan başlayarak devam etmeyi düşünüyorum elimden geldiğince.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s